General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
3M™ Maxim™ Elite 1000 Series Safety Glasses
3M™ Maxim™ Elite 1000 Series Safety Glasses with ANSI Z87.1-2015 safety compliance
| Frame Type | Full Frame |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| For Use With (Application) | Primary Metals, Chemicals, Automotive, Masonary, UV Protection, Grinding, Facility Maintenance, Construction, Sub Applications, Transportation, Assembly, Remediation, Machine Operations, Law Enforcement, Chemical Handling, Pharmaceuticals, Machining, Mining, Riveting, Food and Beverage, Drilling, Food and Beverage Manufacturing, Aviation, Pouring/Casting, Chiseling, Sawing, General Manufacturing, Power Fastening, Oil and Gas, Demolition |
3M™ SecureFit™ 3700 Series Safety Glasses
3M™ SecureFit™ 3700 Series Safety Glasses with Pressure Diffusion Temple (PDT) technology
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Frame Type | Frameless |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| No. per Case | 10/Cs. |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| Temple Style | 3M Pressure Diffusion Temple Technology (PDT) |
| For Use With (Application) | Pharmaceuticals, Oil and Gas, Machine Operations, Law Enforcement, Chemical Handling, Food and Beverage Manufacturing, Riveting, Assembly, Construction, Sub Applications, Pouring and Casting, Chemicals, General Manufacturing, Sawing, Mining, Facility, Maintenance, UV Protection, Primary Metals, Remediation, Chiseling, Aviation, Machining, Automotive, Demolition, Transportation, Masonary, Drilling, Grinding, Food and Beverage, Power Fastening |
3M™ Solus™ 2000 Series Protective Eyewear
Comfortable, stylish eyewear with a vast array of color and lens tint options. Eye protection with a stylish flare.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Plastic |
| Temple Style | Dual Injected Temple |
3M™ SecureFit™ 500 Series Safety Glasses
3M™ SecureFit™ Protective Eyewear 500 Series features a stylized lens shape with temples that automatically self-adjust to help provide a secure and comfortable fit.
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Frame Type | Frameless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Protective Eyewear |
| No. per Case | 20/Cs. |
| Frame Material | Plastic |
| Temple Style | 3M Pressure Diffusion Temple Technology, Adjustable Temples |
| For Use With (Application) | Assembly, Machining, Remediation, Primary Metals, Power Fastening, Pouring/Casting, Pharmaceuticals, Painting, Oil and Gas, Mining, Military, Military Tactical, Military Maintenance, Repair and Operation (MRO), Masonary, Law Enforcement, Machine Operations, Automotive, Grinding, General Manufacturing, Food and Beverage Manufacturing, Food & Beverage, Facility Maintenance, Drilling, Demolition, Construction, Chiseling, Chemicals, Chemical Handling, Aviation, Sub Applications |
| Temple Color | Black |
3M™ Solus™ 1000 Series S1201SGAF-TKT, Scotchgard™ Anti-Fog Coating, Clear AF-AS Lens
3M™ Solus™ 1000 Series protective eyewear provide impact protection with a sporty modern look. 3M™ Scotchgard™ Anti-Fog Protector Coating Technology brings higher anti-fog performance to all models of Solus™ 1000 family, providing fog and abrasion resistance.
3M™ SecureFit™ 500 Series
Features a contemporary lens design coupled with adjustable ratchet temples and 3M™ Pressure Diffusion Temple (PDT) technology to help provide a more personalized fit. This sporty eyewear also offers self-adjusting colored temples, a variety of lens tints and models with Scotchgard™ Protector Anti-Fog Coating.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Frameless |
| Height (Metric) | 15.2 cm |
| Shape | Wraparound |
| Width (English) | 2 in. |
| Product Type | Protective Eyewear |
| No. per Case | 20/Cs. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 5.08 cm |
| Height (English) | 6 in. |
3M™ SecureFit™ 100 Series
Features a sleek, sporty lens shape coupled with a patented temple design that self-adjusts to different head sizes to provide a stylish yet comfortable fit for an extended period of time.
| Frame Color | Black Temples |
|---|---|
| Frame Type | Frameless |
| Height (Metric) | 4.7 cm |
| UV Protection | UV400 |
| Shape | Sleek, Sporty Lens Shape |
| Product Type | Protective Eyewear |
| Material | Polycarbonate |
| Temple Color | Black Temples |
| Height (English) | 1.85 in. |
3M™ Solus™ CCS Series
Designed to keep eyewear and earplugs attached, untangled and ready to use, so your team has the convenient, comfortable protection they need to focus on the jobs at hand. All models feature 3M™ Scotchgard™ Protector Anti-fog coating. A foam gasket is optional with small vents in the gasket help minimize fogging.
3M™ SecureFit™ 600 Series Protective Eyewear with +2.5 Diopter
3M™ SecureFit™ 600 Series Protective Eyewear with +2.5 Diopter features proprietary 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology that helps diffuse pressure over the ear to enhance frame comfort while not compromising the security of fit across a diverse workforce.
| Frame Color | Gray |
|---|---|
| Frame Type | Half Frame |
| Lens Type | Magnifying |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,UV-treated |
| Product Type | Safety Glasses |
| Magnification Power | +2.50 |
| Frame Material | Plastic |
| No. per Pack | 20/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| Temple Style | SecureFit™ |
3M™ SecureFit™ 600 Series Protective Eyewear
Ideal eye protection for diverse workforces. The 3M™ SecureFit™ 600 Series Protective Eyewear features 3M Pressure Diffusion Temple Technology, which provides for a more secure and comfortable fit.
| Frame Color | Gray |
|---|---|
| Frame Type | Half Frame |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| Temple Style | SecureFit™ |
| For Use With (Application) | Automotive, Construction, General Manufacturing, Metal Fabrication, Mining, Oil & Gas, Pharmaceutical, Primary Metals |
3M™ Virtua™ Sport CCS Eyewear
Corded Earplug Control System keeps a corded earplug attached, untangled and ready for use
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| No. per Case | 20/Cs. |
| Certifications/Compliance | Meets ANSI Z87. 1-2010 standard. |
3M™ SecureFit™ 400 Series Protective Eyewear
3M™ SecureFit™ 400 Series Protective Eyewear with removable foam-lined gasket helps keep debris out of your eyes while providing comfort and cushioning.
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Frame Type | Frameless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Plastic |
| No. per Pack | 20/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| Temple Color | Black |
3M™ Solus™ 1000-Series Safety Glasses
3M™ Solus™ 1000-Series Safety Glasses features Scotchgard™ Anti-fog lens coating, which provides longer lasting fog resistance than traditional anti-fog coatings.
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Frame Type | Frameless |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,UV-treated |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Plastic |
| No. per Pack | 20/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| Temple Style | Standard |
| Temple Color | Black, Pink |
3M™ SecureFit™ Protective Eyewear
SecureFit™ Protective Eyewear features proprietary 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology that helps diffuse pressure over the ear to enhance frame comfort while not compromising the security of fit across a diverse workforce.
Honeywell™ Uvex™ Genesis™ XC Safety Eyewear
Extended wrap-around lens for extra cheek and extra side protection
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Type | HydroShield AF |